Pages

Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket

Monday, April 1, 2013

Easter Exposed : Where Easter Eggs come from

I'm far too busy eating all of the Easter Eggs and being consumed by the sugar rush - sugar coma - sugar rush - sugar coma vicious cycle to blog.


Instead, please enjoy these Easter funnies pilfered from the interwebz :


Image CreditImage Credit
Image CreditAnd, finally, if anyone is unsure as to the origins of the almighty and much loved Easter Egg, fear not - Mstr4 very seriously offered up this explanation yesterday, when his twin sister queried where the eggs came from....


"The Easter Eggs come from the Easter Bunny's butt.  He poo's them out."


Cue hysterical laughter from The Feral Threesome.

And on that note, I hope you're enjoying the chocolately goodness that the Easter Bunny crapped out for you and your family.
Image Credit3 comments:

 1. Too funny!!

  We got the slackest parent of the year award - we forgot to do the "Easter Hunt" this year :)
  First time ever!!

  ReplyDelete
 2. Varşova üniversitesi’nin Tıp ve Eczacılık Fakültesi olarak 1945 yılında kurulmuştur. 1950 yılında özerklik kazanmış ve Varşova Tıp Akademisi olmuştur. günümüzde tıp konusunda Polonyada üniversitetercihlerinin ilk sırasında yer saha yükseköğretim kurumu, başta Avrupa olmak üzere oldukça çok ayrıcalıklı ülkeden yabancı öğrencilere de ev sahipliği yapmaktadır. İngilizce Bölümü’nün 1993 yılında hizmete girmesiyle öncelikle birkaç bölüm ingilizce eğitim vermeye başlamış, 2001 yılındaysa tüm bölümlerde ingilizce eğitim hizmeti sunulması ile Varşova Tıp üniversitesi yurtdışında tıp eğitimi sağlayan en prestijli yükseköğretim kurumlarından birisi durumuna gelmiştir. Varşova Tıp üniversitesi kendi dalında Avrupa’da söz sahibi olan ve ilim çevrelerinde saygı duyulan bir yükseköğretim kurumu bulunduğu için bu hal Polonya üniversite eğitim düzeyinin de büyük oranda artmasını sağlamıştır. Varşova Tıp üniversitesi; Avrupa Tıp Kurumları Birliği(Assosiation of Medical Association in Europe, AMEE), ECTS sağlık Birliği(ECTS-Medicine Association, ECTS-mt.)i Avrupa üniversiteler Birliği(European University Assosiation, EUA) ve daha pek çok aşırı uluslararası eğitim birliğinde yer alıyor.

  varşova

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...